
Najstarszy posiadacz tatuażu ma ponad 5300 lat. W 1991 w pobliżu włosko-austriackiej granicy znaleziono mumię, którą ochrzczono imieniem Ötzi. Tatuaże tego człowieka zostały wykonane za pomocą sadzy, którą najprawdopodobniej pozyskano z osmolonych kamieni otaczających ognisko.
Podczas tatuowania skóra zostaje nakłuta od 50 do nawet 3000 razy na minutę.
Maszynki rotacyjne, którymi posługują się tatuażyści praktycznie nie zmieniły się od stu lat.
Pod koniec XIX wieku Simon O’Reilly wykorzystując technologię rotacyjną zastosowaną w autograficznym urządzeniu drukującym Thomasa Edisona, stworzył pierwszą elektryczną maszynkę do tatuowania.
Trudno ci wytrzymać 5 godzin tatuowania? Dwójka Australijczyków, tatuatorka Melanie Grieveson i tatuowany Stephen Grady, w 2006 roku pobili rekord – cierpliwie znieśli 43 godziny i 50 minut bezustannego tatuowania.
Pe’a to tradycyjna sztuka tatuowania rdzennej ludności Wysp Samoa. To wyjątkowo bolesny proces, który trwa aż 3 miesiące, a gojenie może potrwać nawet 12 miesięcy. Tatuaże wykonuje się za pomocą narzędzi wykonanych z kości, żółwich skorup i drewna.
W XIX wieku władze Japonii zakazały swoim obywatelom ozdabiania swych ciał tatuażami. Były one wówczas kojarzone ze zorganizowaną, mafijną przestępczością (Yakuza). Dopiero w 1948 roku zakaz został oficjalnie uchylony.
W czasie II Wojny Światowej marynarka USA zabraniała żołnierzom posiadania tatuaży przedstawiających nagie kobiety. Wielu marynarzy zostało zmuszonych do przerobienia swoich wzorów lub zakrywania części intymnych wytatuowanych panien.
Symbol kotwicy, który tatuują sobie na rękach marynarze oznacza, że jego posiadacze przynajmniej raz przepłynęli Atlantyk.
W 2012 roku burmistrz Osaki Toru Hashimoto zażądał, aby wszyscy zatrudniani przez miasto pracownicy, od sprzątaczy po urzędników, złożyli oficjalne oświadczenia w kwestii posiadania tatuaży. Ich właściciele mieli dokładnie opisać, w którym miejscu na ciele się one znajdują i co przedstawiają.
W Japonii osoby z tatuażami nie mają wstępu do większości miejsc publicznych, które wymagają odsłaniania ciała - począwszy od basenów, przez kluby fitness, a skończywszy na bardzo popularnych gorących źródłach. Także w restauracjach, kawiarniach i klubach obsługa nie waha się wypraszać gości, jeśli zauważy u nich tatuaże.
Rozkwit irezumi - japońskiej sztuki tatuażu - nastąpił w okresie Edo, między XVII a XIX wiekiem. Rozwijała się ona równolegle z nowymi dyscyplinami artystycznymi stworzonymi przez mieszczaństwo: teatrem kabuki oraz drzeworytnictwem ukiyo-e.
Słowo „tatoo” (zamiast „tattoo”) jest jednym z najczęściej niepoprawnie zapisywanych wyrazów w języku angielskim.
Skóra może się różnić w zależności od miejsca na ciele, dlatego inaczej też chłonie pigment. Na przykład tatuaże na łokciach, kostkach, kolanach czy stopach będą narażone na większą utratę intensywności koloru.
Pierwszym profesjonalnym artystą tatuażu w Stanach Zjednoczonych był imigrant z Niemiec Martin Hildebrandt, który przyjechał do Bostonu w 1846 roku.
W 2014 roku z ramienia Pameli Anderson zniknął wytatuowany drut kolczasty, który wykonała prawie 20 lat temu, przed zdjęciami do filmu „Żyleta”. Po tym jak pojawił się na ramieniu gwiazdy, tego typu tatuaż był jednym z najmocniejszych trendów w latach ’90.
„Moje ciało jest moim dziennikiem, a tatuaże to moja historia” - Johnny Depp.
Król Anglii Harold II miał kilka tatuaży. Dzięki nim zidentyfikowano jego ciało po bitwie pod Hastings w 1066 roku.
George C. Reiger Jr. ma na swoim ciele ponad 1000 tatuaży zainspirowanych postaciami wykreowanymi przez Disneya, w tym 101 Dalmatyńczyków. Ubiegał się o specjalne pozwolenie, ponieważ wszystkie obrazy chronione są prawami autorskimi.
Pierwsze profesjonalne studio tatuażu w Stanach zostało otwarte w Nowym Jorku w 1846 roku i mieściło się przy Oak Street.
Irezumi to japońska nazwa tatuowania. Pierwsze jego ślady, wg różnych źródeł, datuje się na 10000-3000 lat p.n.e.. W malunkach i rzeźbieniach na twarzach glinianych figurek odnalezionych w grobowcach, naukowcy dopatrują się odwzorowania wykonywanych tatuaży.
Tebori (dosłownie: rzeźbić ręcznie) określa technikę tradycyjnego, ręcznego tatuowania, natomiast termin Yobori, w skrócie także „Yo", zaczerpnięty z japońsko-angielskiego slangu definiuje europejskie tatuowanie z użyciem maszynki elektrycznej.
Od XVIII wieku większość portowych miast Wielkiej Brytanii posiadało swoje studia tatuażu.
W 1862 roku rozpoczęła się moda na tatuaż w kręgach arystokratycznych. Zapoczątkował ją Książę Walii, późniejszy król Edward VII. Właśnie w tym roku w Jerozolimie, Francois Souwan wykonał mu pierwszy tatuaż, jakim był symbol Ziemi Świętej.
W 1882 syn Księcia Walii Edwarda, Jerzy (Książę Clarence i Yorku, później król Jerzy V) wykonał tatuaż u japońskiego mistrza Hori Chiyo. Był to smok na ramieniu. W dalszych latach życia Książę kontynuował ozdabianie swojego ciała.
Pazyryk to stanowisko archeologiczne w Rosji, w dolinie rzeki Wielki Ułagan, w górach Ałtaj, gdzie w 1948 roku Sergei Rudenko odkrył grupę kurhanów naczelników plemiennych z IV i III w. p.n.e. W drewnianych komorach grobowych znaleziono drewniane sarkofagi z ornamentami przedstawiającymi zwierzęta.
Na popularność tatuażu pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie XX znaczny wpływ miały cyrki. Kiedy one dobrze prosperowały, rozwijał się także tatuaż. Przez ponad 70 lat każdy większy cyrk zatrudniał kilku całkowicie wytatuowanych ludzi.
Tatuaże oraz rysunki na ciele są nieodłącznym elementem wyspiarskiej kultury Pacyfiku. Tego typu tatuaże uznawane są za najbardziej skomplikowane i wymagające niezwykłych umiejętności.
Mieszkańcy Polinezji wierzą, że ich mana, czyli moc duchowa i siły witalne, może zostać wyrażona przez tatuaż, jaki noszą. Znaczna część wiedzy, jaką posiadło współczesne społeczeństwo na ten temat pochodzi z legend, piosenek i rytualnych ceremonii.
Przybycie chrześcijańskich misjonarzy na teren Polinezji doprowadziło do upadku rozwijającej się tam tradycyjnej sztuki tatuażu.
Borneo to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie nadal praktykuje się tradycyjną, plemienną sztukę tatuażu w formie jaka przetrwała tysiące lat. Przez ograniczenie wpływów świata zewnętrznego, udało się zachować wiele rytuałów we właściwie niezmienionej formie, w tym wykonywanie tatuaży.
Zdjęcia borneańskich tatuaży obiegły cały świat i stały się podstawą określania w zachodniej kulturze tego, jak wygląda tatuaż plemienny – tribal.
Właściciel pierwszego, znanego historii tatuażu miał na sobie 58 wzorów. Były to głównie kropki i linie. Wiek tej zamrożonej w lodzie mumii szacuje się na około 5300 lat.
Jednym z marynarskich przesądów było tatuowanie świni na jednej, a koguta na drugiej nodze w celu ochrony przed utonięciem. Żadne z tych zwierząt nie potrafi pływać, dlatego posiadanie ich podobizn na ciele miało pomóc w szybkim wydostaniu się na brzeg.
„Pokażcie mi wytatuowanego człowieka, a ja pokażę wam człowieka z ciekawą przeszłością" - Jack London.
Smok wytatuowany na ciele marynarza oznaczał, że pływał on po morzach Azji.
W 1999, legendarna firma Mattel wprowadziła na rynek nową lalkę „Butterfly Art Barbie” z motywem motyla na brzuchu. Została ona jednak wycofana z rynku po skargach, jakie napłynęły od rodziców.
Sean Connery ma na ramieniu wytatuowane „Scotland Forever”.
W 1911 urodził się legendarny tatuator Norman „Sailor Jerry” Collins.
Lucky Diamond Rich z Nowej Zelandii jest najbardziej wytatuowanym człowiekiem na świecie. Kiedy skończyło mu się miejsce na ciele zaczął pokrywać ciemniejsze tatuaże jaśniejszymi i odwrotnie.
Thomas Edison miał wytatuowane 5 kropek na lewym przedramieniu, ułożone podobnie do tych na kości do gry.
11. amerykańskiego prezydenta Jamesa Polka uważa się za pierwszą osobę, która miała wytatuowany chiński znaczek.
Na liście „najpiękniejszych ludzi na świecie” w 2002 roku, 8 na 10 osób miało tatuaże.
Słowo „tattoo” po raz pierwszy pojawiło się w Oksfordzkim słowniku języka angielskiego w 1769 roku, a jego wprowadzenie zawdzięcza się kapitanowi Johnowi Cookowi.
Królowa Hawajów Kamamalu (1808-1824) była pierwszą kobietą z wytatuowanym językiem.
Kiedy Cortez pojawił się w 1519 roku na meksykańskim wybrzeżu, był przerażony tubylcami „czczącymi diabła i posiadającymi stałe znaki na ciałach”. Nazywał to robotą diabła.
W latach ’20 ubiegłego wieku amerykański cyrki zatrudniały ponad 300 osób, które miały ciała całkowicie pokryte tatuażami.
Matka Winstona Churchilla, Lady Randolph Churchill, miała wytatuowanego węża na nadgarstku.
Najbardziej wytatuowana kobieta na świecie, Isobel Varley zrobiła sobie pierwszy tatuaż, kiedy miała 49 lat.
W czasach starożytnych w Grecji i Rzymie tatuaże uznawano za przejaw barbarzyństwa i używano ich do oznaczania niewolników i przestępców.
30 kwietnia 2009 dla uczczenia 50. urodzin Barbie, firma Mattel wprowadziła na rynek nową lalkę „Totally Stlylin' Barbie”. Miała on na sobie kilka tatuaży, w tym napis „Ken” na lędźwiach.
Czas na zadawanie pytań jest zanim zaczniesz się tatuować.
Dobre tatuaże nie są tanie, a tanie tatuaże nie są dobre.
Wytatuowany na ciele marynarza żółw oznacza, że w swoich podróżach przekroczył równik.
Usunięcie tatuażu może być nawet trzykrotnie droższe niż jego wykonanie.